Kas yra sąmoningi sapnai (angl. Lucid Dreams)?

Sąmoningi sapnai

Sąmoningi sapnai tai kai miegodami žinote, kad sapnuojate.

Jūs žinote, kad jūsų smegenyse šmėžuojantys įvykiai iš tikrųjų nevyksta. Tačiau sapnas atrodo ryškus ir tikras. Galbūt netgi galite kontroliuoti veiksmą, tarsi režisuotumėte filmą.

Tyrimai rodo, kad maždaug pusė žmonių galėjo turėti bent vieną sąmoningą sapną. Tačiau tokie sapnai neįvyksta dažnai, dažniausiai tik keletą kartų per metus.

Kada nutinka sąmoningi sapnai?

Tokie sapnai dažniausiai vyksta greito akių judėjimo (REM) miego metu – labai gilaus miego periodu, kuriam būdingas akių judesys, greitesnis kvėpavimas ir aktyvesnė smegenų veikla.

Paprastai į REM miegą patenkama maždaug 90 minučių po užmigimo. Tai trunka apie 10 minučių. Kai miegate, kiekvienas REM laikotarpis yra ilgesnis nei ankstesnis ir galiausiai gali trukti iki valandos.

sąmoningi sapnai

Sąmoningo sapno privalumai:

Mažiau nerimo. Kontrolės jausmas, kurį jaučiate sąmoningo sapno metu, gali išlikti su jumis ir priversti jus jaustis stipriems. Kai suvokiate, kad sapnuojate, galite formuoti istoriją ir pabaigą. Tai gali būti terapija žmonėms, sapnuojantiems košmarus, mokant juos valdyti savo sapnus.

Geresni motoriniai įgūdžiai. Riboti tyrimai rodo, kad įmanoma patobulinti paprastus dalykus, pavyzdžiui, greičiau bakstelėti pirštais, „praktikuojant“ per savo sąmoningą sapną. 

Patobulintas problemų sprendimas. Tyrėjai rado tam tikrų įrodymų, kad sąmoningi sapnai gali padėti žmonėms išspręsti problemas, susijusias su kūrybiškumu (pvz., konfliktu su kitu žmogumi), bet ne su logika (pvz., matematikos problema).

Daugiau kūrybiškumo. Kai kurie žmonės, dalyvaujantys sąmoningų sapnų studijose, galėjo sugalvoti naujų idėjų ar įžvalgų, padedami savo sapnų veikėjų.

Sąmoningų sapnų pavojai:

Mažesnė miego kokybė. Ryškūs sapnai gali pažadinti ar apsunkinti užmigimą, taip pat jei esate per daug susikoncentravęs į sąmoningus sapnus galite blogai miegoti.

Sumišimas ir haliucinacijos. Žmonėms, turintiems tam tikrų psichikos sveikatos sutrikimų, aiškūs sapnai gali panaikinti ribą tarp to, kas tikra, ir to, kas įsivaizduojama.

Kaip patirti sąmoningus sapnus:

Vienas iš būdų tai padaryti- paskatinti savo mintis pastebėti neįprastas savo sapno detales ir įspėti save, kad tai netikra.

Realybės testavimas. Tai yra tada, kai sustojate skirtingu paros metu, kad pamatytumėte, ar sapnuojate. Galite pabandyti padaryti ką nors neįmanomo, pavyzdžiui, stumti pirštą per delną arba įkvėpti per uždarą burną. Arba galite padaryti tai, ką paprastai sunku padaryti sapne, pavyzdžiui, perskaityti knygos puslapį.

Svajonių dienoraštis. Kai kurie tyrimai parodė, kad žmonės sapnuodavo sąmoningus sapnus, kai pildydavo savo sapnų žurnalą, nes buvo labiau į juos susitelkę. Kiti tyrimai parodė, kad šie žurnalai patys savaime nepadėjo, bet gali būti naudingi kartu su kitais metodais.

3 thoughts on “Kas yra sąmoningi sapnai (angl. Lucid Dreams)?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto